Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Zemřela Eva Machková

    Na Dětské scéně v Turnově v roce 2000. Foto Zdeněk Fibír

    Eva Machková

    12. 3. 1931 Praha – 9. 10. 2023 Praha

    Divadelní teoretička, pedagožka a organizátorka, klíčová osobnost české dramatické výchovy.

    V šedesátých letech navázala na tradice české reformní pedagogiky, reprezentované zejména Miloslavem Dismanem, shromáždila – tehdy jako odborná pracovnice divadelního oddělení ÚDLUT (Ústřední dům lidové umělecké tvořivosti), později ÚKVČ – kolem sebe tvořivé a osobité učitele a vedoucí dětských kolektivů u nás a jejich pedagogické metodiky obohatila o cenné zkušenosti zahraničních kolegů, zejména z Velké Británie a ze Skandinávie. Od té doby systematicky budovala základy české dramatické výchovy jako jako neobyčejně agilní a invenční organizátor, teoretik, historik, didaktik i kritik.

    Batole v náruči maminky, s tatínkem za nimi, dále s babičkou, dědečkem a tatínkovým bratrem s manželkou. Foto archiv Evy Machkové

    S otcem v říjnu 1936. Foto archiv Evy Machkové

    V létě 1941. Foto archiv Evy Machkové

    Na počátku sedmdesátých let založila tradici dodnes fungujících, moderně pojatých národních přehlídek dětských divadelních a loutkářských souborů (Kaplické divadelní léto, dnes pod názvem Dětská scéna), které jsou oceňované nejen u nás, ale i v zahraničí, a měla zásadní podíl na propracování a organizování vzdělávacích akcí pro pedagogy dramatické výchovy dávno předtím, než dramatická výchova vstoupila do českých škol.

    Na Dětské scéně v Turnově v roce 2000. Foto Zdeněk Fibír

    Od druhé poloviny sedmdesátých let ustavila a se Zdenou Joskovou vedla Kruh autorů a dramatizátorů dětského divadla, který soustředil nejvýraznější osobnosti oboru, pracoval a do počátku devadesátých let podstatným způsobem ovlivňoval dramaturgii dětského divadla u nás.

    V osmdesátých letech měla vliv na zavedení a koncipování dramatické výchovy jako vyučovacího předmětu na středních pedagogických školách. V roce 1990 se spolupodílela na vzniku Sdružení pro tvořivou dramatiku, v prvních letech byla jeho předsedkyní a rozhodující měrou ovlivnila jeho činnost. Podílela se na tom, že dramatická výchova se začala učit na některých pedagogických fakultách. V roce 1992 založila katedru výchovné dramatiky na DAMU (v první polovině devadesátých let byla její vedoucí) a podporovala rovněž založení analogické katedry na JAMU.

    V diskusi s Magdou Johnovou v roce 2007. Foto Lenka Huláková

    Je autorkou více než třiceti odborných publikací o dramatické výchově, mnoha článků a odborných statí. V šedesátých letech redigovala po deset let periodikum Divadelní výchova a poté redigovala několik časopiseckých rubrik nebo cyklů (v Amatérské scéně, v Československém loutkáři, v Tvořivé dramatice). Její práce Metodika dramatické výchovy z r. 1983 vyšla v roce 2020 v NIPOS ARTAMA už ve čtrnáctém vydání. Měla zásadní podíl na seznamování české odborné veřejnosti se zahraniční literaturou v oboru (zvláště prostřednictvím Tvořivé dramatiky). Podílela se na koncepci a výuce dramatické výuky v několika krajských Lidových konzervatořích, pořádaných KKS. Působila v redakčních radách Amatérské scény, Loutkáře, Tvořivé dramatiky. Působila v českých střediscích mezinárodních organizací AITA/IATA, ASSITEJ, UNIMA.

    14. vydání v nakl. NIPOS (2020). Repro archiv

    Do nedávna aktivně pedagogicky působila na katedře výchovné dramatiky DAMU, průběžně editovala svůj vlastní webový portál Škola dramatickou hrou a takřka do poslední chvíle byla neobyčejně aktivní i jako autorka odborných článků a publikací.

    Mezi její poslední publikační počiny patří metodická publikace Dramatická výchova Soni Pavelkové (NIPOS 2019), kterou z dochovaných pramenů dokumentujících práci jedné ze zakladatelských osobností české dramatické výchovy zpracovala jako editorka, skripta Škola dramatickou hrouDramatická výchova v primární škole (Ostravská univerzita 2019), didaktický sborník Dramatické metody ve vyučování (Nakladatelství AMU 2022), medailon Josefa Mlejnka v publikaci Děti, hry, divadlo a Josef Mlejnek (NIPOS 2023) nebo text Cesty k moderní české dramatické výchově o historii oboru v připravovaném sborníku Drama Education in the Czech Republic (NIPOS 2023) určeném pro zahraniční čtenáře.

    21. července 2021. Foto Vilém Faltýnek

    V roce 2002 získala Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti dětských uměleckých aktivit. V roce 2011 získala Cenu českého centra ASSITEJ za celoživotní přínos dětském divadlu u nás. V roce 2014 byla jmenována profesorkou pro obor: dramatická umění – dramatická výchova.

    V letech 2014, 2020 a 2021 mluvila o svém životě a práci v rámci projektu orální historie Paměti národa /zde, zde, resp. zde/ a také v rámci projektu Příběhy našich sousedů /zde/.

    O jejím úmrtí dnes na svých webových stránkách informovalo NIPOS ARTAMA /zde/.

    /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 11. října 2023

    Komentáře k článku: Zemřela Eva Machková

    1. Simona Vallová

      Avatar

      Upřímnou soustrast
      jejím pozůstalým, rodině a přátelům. Smutné je, že o takto talentované a ambiciózní ženě slyším teď prvně. Opravdu úžasné, co vše za svého života dokázala.

      12.10.2023 (0.19), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    2. Marta Šafránková

      Avatar

      Upřímnou soustrast rodině……..odešel skvělý člověk, je mi to líto

      12.10.2023 (4.42), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    3. Albín Škoviera

      Avatar

      Stretával som sa s ňou
      a ďalšími skvelými ľuďmi na Detskej divadelnej Šali. Bola to inšpiratívna žena v náročnom období normalizácie. V oblasti tvorivej dramatické sa k nej hlásim ako učiteľke.
      Nech odpočíva v pokoji.

      12.10.2023 (17.30), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,