Zemřela Eva „Truda“ Vidlařová – Divadelní noviny
Divadelní noviny Aktuální vydání 3/2025

Kulturní měsíčník pro divadlo a jiné umělecké obory

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

3/2025

ročník 34
27. 3. 2025
Můj profil

Divadelní noviny > Zprávy

Zemřela Eva „Truda“ Vidlařová

Foto Anna Vavríková

Eva Vidlařová

16. 12. 1947 Brno – 12. 3. 2021 Brno

Herečka a disidentka, dlouholetá členka Divadla Husa na provázku.

Vystudovala vysokou dopravní školu v Žilině, na které získala titul inženýrky.

Pezza vers. Čorba. Foto archiv DHnP

O její kariéře i životním nasměrování rozhodl úspěšný konkurz na roli Trúdy Pezzové do inscenace Pezza versus Čorba (prem. 27. 9. 1975), kterou v Divadle na provázku připravoval Bolek Polívka. Právě v té době vznikla její přezdívka Truda. V divadle zůstala pracovat jako tajemnice až do roku 1992. Současně vystupovala v několika jeho inscenacích i jako herečka.

S Dagmar Bláhovou (Vilma Čorbová) jako Truda Pezzová v inscenaci Pezza versus Čorba (r. Bolek Polívka, prem. 27. 9. 1975). Foto Martin Poš

Originální herečka, nezaměnitelná postava, svérázná divadelní tajemnice, silná a odvážná žena, které se vždycky a zásadně říkalo právě TRUDA, se stala duší souboru a zůstala s ním až do roku 1992, kdy ji začalo zrazovat zdraví. Únavový syndrom si přivodila hladovkou za propuštění politických vězňů v 80. letech i neúnavným bojem proti komunismu, uvedlo Divadlo Husa na provázku na svém Facebooku (zde).

Foto archiv

Do kontaktu s disentem se dostala díky Janu Šabatovi, synovi Jaroslava Šabaty, a stala se jednou z hlavních osobností brněnského disentu. V roce 1988 držela šestnáctidenní hladovku za politické vězně. Na podzim téhož roku byla preventivně zadržována a strávila přes tři měsíce ve vazbě. Až do pádu režimu byla sledována StB. (Více zde.)

Foto archiv DHnP

Po listopadu 1989 ještě krátce zůstala v DHnP a objevila se i v několika českých filmech, například v Dědictví aneb Kurvahošigutntág, Tankovém praporu nebo Jak básníkům chutná život. Předtím – v roce 1980 – si zahrála také v komedii Kalamita od Věry Chytilové. (Více zde.)

V roce 1992 na ni dolehl únavový syndrom, kvůli kterému odešla z místa tajemnice v Divadle Husa na provázku a přestala hrát. Krátce pracovala v Necenzurovaných novinách.

Poslední rozloučení se vzhledem k okolnostem bude konat pouze v rodinném kruhu tento pátek 19. března. Současně vzniklo na dvoře DHnP pietní místo. Pro veřejnost je přístupné do neděle 21. března vždy od 12 do 18 hodin.

/Pro i-DN z více zdrojů připravil hul, aktualizace textu 16. 3. v 15:09/

  • Autor:
  • Publikováno: 16. března 2021

Komentáře k článku: Zemřela Eva „Truda“ Vidlařová

  1. Alžběta Nagyová

    Avatar

    Poslední rozloučení
    se vzhledem k okolnostem bude konat pouze v rodinném kruhu tento pátek 19. března.
    Chcete-li Trudě zapálit svíčku, přinést květinu nebo na ni jen na pár okamžiků zavzpomínat, na dvoře našeho divadla najdete pietní místo. Pro veřejnost je přístupné do neděle 21. března vždy od 12 do 18 hodin.
    Alžběta Nagyová
    PR, tisková mluvčí DHnP

    16.03.2021 (15.04), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vladimír Hulec

    Vladimír Hulec

    Evo,
    byla jsi – aspoň jak jsem Tě v sedmdesátých a osmdesátých letech poznal – velkým srdcem Provázku. Když jsem se tehdy chtěl na představení coby malej buřt dostat, byl vesměs před vchodem houfec lidí a vyprodáno. A tak jsem obcházel Dům umění a hledal, jak by to šlo jinudy. A bylas to často Ty, kdo mi pomohl. Jednou jsi mě pustila zadním vchodem, jindy jsem lezl přes dámské šatny a Ty s Aťkou jste mě tahaly okýnkem dolů, někdy jsi mě pustila přímo. A pak když jsem jezdil s režisérem Hubertem Krejčím na zkoušky inscenace Hry a hříčky, bylas s Lárym Houserem jediná z herců Provázku (zbytek vzešel z konkurzu), kdo byl ochoten se podvolit Krejčího dost drsným způsobům práce a asktetickým vizím. Byli jste s Lárym herecky poctiví, lidsky citliví a byla s vámi sranda.
    Tak zůstaneš u mě navždycky zapsaná. Věčný disident a svéráz. I v rámci Provázku.

    16.03.2021 (18.56), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Magdalena Doleželová

    Avatar

    Reaguju na prosbu redaktora Hulce,
    zda bych mohla doplnit informace uvedené v textu o sestřin život po odchodu z divadla a příčinu její smrti.
    Z divadla šla do redakce Necenzurovaných novin, kde byla cca 1,5 – 2 roky. Potom odešla, měla zdravotní potíže. Tenkrát se ještě o únavovém syndromu moc nevědělo, tak to trvalo několik let, než se podařilo pro ni vyřídit invalidní důchod. Když dostala invalidní důchod, vrátila se ze zahradní chaty, kde do té doby žila (cca 1995), do bytu, ve kterém původně vyrůstala. A to ke své matce, o kterou se ve stáří starala. Po matčiné smrti už zůstala sama. Hodně četla, dívala se na televizi a občas se setkávala s nejbližšími přáteli.
    Její zdravotní potíže se ale stupňovaly. Měla nemocné srdce a cukrovku, časem se přidala plicní obstrukční nemoc. Začala zadržovat vodu a musela čas od času kvůli tomu pobývat v nemocnici.
    Při posledním pobytu od 16. 1. 2021 byla uložena na pokoj s paní, u které se ukázalo, že je covid pozitivní. Takže Eva dostala covid, ale ten kupodivu ještě zvládla údajně bez příznaků. Nicméně její zdravotní potíže už byly tak vážné, že dne 12. 3. 2021 zemřela. Bylo to v nemocnici Milosrdných bratří v Brně.
    V nemocnici nám umožnili 2x ji navštívit, a to i přes zákaz návštěv, protože prognóza nebyla dobrá. Poprvé po měsíci ještě pozdravovala všechny své známé, podruhé – 2 dny před její smrtí – už nebyla při vědomí.
    Je to neveselé vyprávění. Ale mě už těší jenom pomyšlení, že už ji nic nebolí a že už se netrápí.
    Reakce na zprávu o její smrti byla opravdu bouřlivá, včera i dnes jsem měla po celý den mnoho telefonátů. Dojímá mě, jak moc ji lidé měli rádi.

    18.03.2021 (2.41), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*



Obsah,