Divadelní noviny Aktuální vydání 18/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

18/2024

ročník 33
29. 10. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kontext Zprávy

    Zemřela Jitka Svobodová

    V roce 2020. Foto Jindřich Nosek

    Jitka Svobodová

    9. 9. 1941 Praha – 15. 5. 2023 Praha

    Malířka, autorka kreseb a prostorových objektů a vysokoškolská pedagožka. Patřila mezi nejvýznamnější výtvarnice českého moderního a současného umění.

    Narodila se jako dvojče s bratrem Jiřím do rodiny právníka Jiřího Svobody. Matka byla v té době v domácnosti a otec po převratu v únoru 1948 přišel o advokátní kancelář a poté pracoval jako dělník. Dětství a základní školu prožila na Vinohradech, ale protože spolu s bratrem chodila na nepovinné náboženství a kazila reputaci ředitele, byla přemístěna do jiné školy.

    V roce 1993. Foto Daniel Šperl

    Od dětství ráda kreslila. V letech 1955-1959 absolvovala obor propagační grafika na Střední průmyslové škole bytové tvorby na Žižkově, ale z politických důvodů nedostala doporučení k dalšímu studiu a dvakrát byla odmítnuta, když se pokoušela o přijetí na AVU. Podobně dopadl i její bratr, který až v šedesátých letech vystudoval vysokou školu dálkově. Ona dva roky pracovala v dílně na výrobu poutačů a transparentů.

    Na Akademii byla přijata až roku 1961 a v letech 1961-1967 studovala v ateliéru monumentální malby Arnošta Paderlíka. Roku 1965 navštívila Paříž, ale po srpnové okupaci roku 1968 většina jejích tehdejších spolužáků emigrovala a Jitka Svobodová s nimi ztratila kontakt.

    Jitka Svobodová: Žárovka (1975). Repro archiv

    Poprvé vystavovala roku 1969 v Galerii mladých v Mánesu. Ještě roku 1968 některé její obrazy zakoupila Národní galerie v Praze, ale jako malířka stojící mimo Svaz československých výtvarníků ztratila možnost normálního uplatnění. V té době její otec utrpěl infarkt a matku, která díky znalosti tří jazyků získala v šedesátých letech zaměstnání v zahraničním obchodě, počátkem normalizace propustili. Aby si udržela vlastní ateliér, rozhodla se o postgraduální studia. V letech 1973-1976 absolvovala obor restaurátor u Raimunda Ondráčka a poté byla zaměstnaná jako restaurátorka na obnově historických památek. /Více o jejím životě zde./

    Jitka Svobodová: Přelepená obálka (1977). Repro archiv

    Roku 1979 měla samostatnou výstavu na Mlynářce v domě určeném k demolici. Výstavu zorganizoval Stanislav Zippe a navštívili ji mj. Milan Grygar, Jiří Kolář, Jan Kubíček nebo Radoslav Kratina. Roku 1982 se zúčastnila nezávislé výstavy v Hájence v oboře Hvězda, kterou připravila Marie Judlová, výstavy Od kresby k prostoru v Muzeu dělnického hnutí v Semilech, připravené Pavlou Pečinkovou a roku 1983 výtvarného symposia na chmelnici v Mutějovicích. Roku 1986 byla signatářkou dopisu sjezdu Svazu českých výtvarných umělců v Praze za příslušníky střední generace.

    Jitka Svobodová: Ohně a Slunce (1985). Repro archiv

    Po pádu komunismu roku 1989 a výměně profesorského sboru na AVU přijala nabídku učit studenty v nově založeném ateliéru kresby, který zřídil rektor Milan Knížák. Roku 1991 byla jmenována profesorkou AVU. Byla výjimečnou pedagožkou, na Akademii výtvarných umění vedla řadu studentů, které vedle vlastní tvorby ovlivnila i svým přímým a nekompromisním postojem k životu. Ateliér kresby vedla do roku 2011.

    Roku 1986 pobývala na stáži na l´Ecole municipale des Beaux Arts, Quimper, Francie. Roku 1992 obdržela stipendium Pro Helvetia, Zürich, Švýcarsko. Roku 2001 byla v rámci Sokrates program na stáži na Facultad Bellas Artes, Cuenca, Španělsko. Kromě toho podnikla soukromé cesty do Francie, Itálie, Velké Británie, USA, Švýcarska, Německa, Rakouska, Belgie, Holandska, Řecka ad.

    V roce 2016. Foto archiv Paměť národa

    Připravila řadu samostatných výstav v Česku i v zahraničí a zúčastnila se mnoha výstav kolektivních, její práce jsou zastoupeny ve významných veřejných i soukromých sbírkách. Zanechala po sobě jedinečné dílo – zejména v médiu kresby. V plošných i prostorových realizacích zobrazovala jak předměty každodenního života, konstrukce a různé typy vazeb, tak jevy jako kouř či pohyb mořské hladiny. Ve své celoživotní tvorbě se dotkla základních otázek souvisejících jak se samotným tvořením, tak s procesem poznání. Přes omezení, která jí v posledních letech způsobovala její nemoc, se až do posledních dní věnovala své výtvarné práci.

    Arbor vitae 2010. Repro archiv

    Roku 2006 se v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem konalo Sympozium k poetice a interpretaci díla Jitky Svobodové, ke kterému vyšel roku 2010 sborník Obrácený pohled. Od roku 2014 působila na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. V roce 2022 vydalo nakladatelství Arbor vitae ve spolupráci s GAVU Cheb při příležitosti její výstavy v GAVU Cheb Naléhavost jevů její první monografii, bohatě ilustrovanou a shrnující její dílo od poloviny šedesátých let do roku 2021.

    Z výstavy Naléhavost jevů (GAVU Cheb, 30. 6. – 18. 9. 2022). Foto archiv

    V současné době (až do 20. srpna) se v prostorách Městské knihovny Galerie hlavního města Prahy koná její velká retrospektivní výstava nazvaná Za hranou viděného /více zde/. Před jejím zahájením jí bylo ministrem kultury Martinem Baxou uděleno ocenění Artis Bohemiae Amicis za dlouhodobou a významnou uměleckou činnost, která přispívá k šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí.

    Zemřela po těžké nemoci.

    O jejím úmrtí Divadelní noviny informovala Helena Musilová, kurátorka její aktuální výstavy v GHMP.

    Poslední rozloučení se uskuteční v úzkém rodinném kruhu.

    /Z více zdrojů pro i-DN zpracoval hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 15. května 2023

    Komentáře k článku: Zemřela Jitka Svobodová

    1. Nina Procházková

      Avatar

      S úctou a poklonou
      před talentovanou umělkyní a tvářlivou osobností
      vděčnost a světlá paměť
      Jitce Svobodové od amatérské malířky.

      17.05.2023 (14.23), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    2. Jana Nefratova

      Avatar

      Nikdo ji neznal.
      Informace jen pro úzký okruh.
      Takže zbytečný článek pro většinu.
      Jana

      21.05.2023 (9.50), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

      • Vítězslav Větrovec

        Avatar

        Původně jsem Vám chtěl napsat něco sprostého,
        ale pak jsem si řekl, že to bude zbytečné… Snad jen – jestli máte nějaké připomínky k obsahu iDN, tak je s vysokou pravděpodobností lepší je psát třeba pod články z cyklu Hazard, nebo veřejná služba? Poslední např. zde: https://www.divadelni-noviny.cz/hazard-nebo-verejna-sluzba-no-18

        21.05.2023 (13.05), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

        • Pavča

          Avatar

          Taky jsem se divila,
          co paní napsala. Každý tvor je důležitý a svým životem pro jiné přínosný. Já třeba taky nemůžu říct, že přesně vím, o koho jde. Ale ráda se to dozvím. Nikdo není tak chytrý a vzdělaný, aby věděl vše.

          21.05.2023 (21.55), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    3. Mikulecký honza

      Avatar

      Kdo se ptal?

      22.05.2023 (8.38), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    4. Adéla Loumová

      Avatar

      Mně to je moc líto,
      ale stejně jsem ji neznala.

      22.05.2023 (16.38), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    5. Naděžda Svobodová

      Avatar

      Také jsem ji neznala,
      ale ráda jsem si o jejím životě a její úžasné práci přečetla a mrzí mě, že jsem se o ní dozvěděla v tak smutné chvíli.

      23.05.2023 (10.04), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    6. Josef Herman

      Josef Herman

      Pane Orte, a ostatní,
      Nesouhlasím s názorem Vladimíra Hulce a celou nestoudnou debatu smažu, omlouvám se, měl jsem to udělat hned. Tady není co diskutovat, cenzura nepřijatelného je nutná.

      23.05.2023 (13.40), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    7. Josef Herman

      Josef Herman

      Také jsem jí neznal,
      tedy osobně, jinak známá byla. A snad zaujme její nelehký, ale spravedlivě prožitý život věcně vylíčený v nekrologu. Nechápu, co se tu objevilo v komentářích a z moci šéfredaktora jsem to nejproblematičtější osobně smazal. Ať je jí alespoň země lehká, když to za života moc lehké neměla. R. I. P.

      23.05.2023 (15.47), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,