Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Zemřela Kornelie Němečková

    Letos v lednu. Foto archiv

    Kornelie Němečková

    5. 7. 1932 Vsetín – 15. 11. 2024 Praha

    Výtvarnice a ilustrátorka. Rozšířila a proslavila techniku vystřihované grafiky, kterou využila i ve známé znělce televizního pořadu Zpívánky. Vytvořila grafické návrhy známek s motivem Loutkářské Chrudimi.

    Vystudovala sociálně-zdravotní školu (1946-48), střední Uměleckoprůmyslovou školu ve Zlíně (1948-53) a rok studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (1954-55). Poté pracovala jako módní návrhářka, učila výtvarnou výchovu a později žila ve svobodném povolání.

    Rozšířila a proslavila techniku vystřihované grafiky, která jí umožnila sugestivně zprostředkovat vlastní vnitřní svět, který je založen na hlubokých vztazích k dětství, k věcem a lidem. Originální techniku stříhání využila i v animovaném filmu a v televizní grafice. Její nejslavnější dílo je znělka s krojovanou dívkou, která zahajovala každý díl televizních Zpívánek.

    Inspirovala se tradičními vystřihovánkami, které se dělaly ve Žďiaru v Belianských Tatrách a také v Luhačovickém Zálesí, ale vtiskla jim svoje osobité pojetí. Vystřihovánky s lidovými motivy ji proslavily nejen u nás, ale vystavovala je s velkým úspěchem po celém světě. Ilustrovala knihy, dětské časopisy, vytvořila řadu plakátů, známek a užité grafiky. Výstavy jejich prací bylo možné zhlédnout v řadě míst nejen naší republiky, ale po celém světě (např. v Budapešti, Montrealu, Oslu, Poznani, Barceloně).

    Známky s motivem Loutkářské Chrudimi. Foto archiv Muzea Litoměřice

    Spolupracovala s dětskými časopisy Mateřídouška či Sluníčko, vytvořila i několik poštovních známek. Nejvíc vzpomínám na známku k třicátému výročí Loutkářské Chrudimi v roce 1981. Byl na ní čert a Kašpárek. Schvalovala ji komise a návrh se mi vrátil s poznámkou, že čert nemůže být rudý. Tak jsem ho postupně udělala v různých barvách, ale nebylo to ono. Nakonec mi napsali, že čert červený být může, slovu rudý se vyhnuli, řekla autorka v roce 2023 rozhovoru pro blog Krásná práce.

    Ve svém bytě v roce 2023. Foto Filip Švácha

    V roce 2008 se stala čestnou občankou města Vsetína. Rozsáhlý soubor svého díla věnovala rodnému městu Vsetínu, respektive tamnímu Muzeu regionu Valašsko, které tak vlastní nejucelenější kolekci jejích prací. Zároveň jako sběratelka vytvořila unikátní sbírku historického měděného nádobí, která je v držení rodiny.

    Nejčastěji vystavovala se svým mužem, akademickým sochařem Zdeňkem Němečkem (1931 – 1989). Dcera Zuzana, studentka pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové, zemřela v 23 letech na leukémii. Syn Jan založil v roce 1990 s Michaelem Froňkem designérské studio Olgoj Chorchoj, které sídlí v památkově chráněném funkcionalistickém ateliéru (postaveném v roce 1930 pro sochaře Jana Laudu) na Libeňském ostrově. Zároveň Jan Němeček a Michael Froněk vedou od roku 1999 ateliér výrobků na VŠUP v Praze.

    Zprávu o jejím úmrtí zveřejnil designér Maxim Velčovský. Dokázala skloubit prvky indonéského stínového divadla s naší lidovou tradicí a vytvořila svébytný vystřihovaný svět, který udržovala v chodu specificky rurálním, řemeslném až dodnes. Její práci si starší ročníky vybaví v podobě československých známek nebo znělky pořadu Zpívánky, uvedl Velčovský na Facebooku /zde/. Zprávu na svých webových stránkách potvrdila zlínská redakce Českého rozhlasu /zde/.

    /Pro iDN z více zdrojů zpracoval hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 19. listopadu 2024

    Komentáře k článku: Zemřela Kornelie Němečková

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,