Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Zemřela Libuše Rogozová-Kocourková

    FOTO archiv Alexandra Orošnjaka

    FOTO archiv Alexandra Orošnjaka

    Libuše Rogozová-Kocourková

    24. 9. 1921 Lublaň, Jugoslávie (Slovinsko) – 7. 8. 2016 Pompano Beach, Florida, USA

    Herečka, od konce padesátých do začátku osmdesátých let hlasatelka československého vysílání Hlasu Ameriky.

    Její otec – legendární herec chorvatského původu Zvonimira Rogoz – získal v roce 1929 (kdy jí byl osm let) angažmá do Národního divadla v Praze a s ním se do Prahy přestěhovala i rodina. Haas, Deyl, Rašilov, Kohout, Vydra, Pešek, Nasková, Baldová, Scheinpflugová, Kronbauerová, všechny znala osobně. Jejím idolem ale byla Andula Sedláčková. Po absolvování gymnázia tak nastoupila – bez jakékoli předchozí herecké průpravy – v listopadu 1939 do Divadla Anduly Sedláčkové. Ve stejném roce hrála jednu ze septimánek v populárním filmu Cesta do hlubin študákovy duše a začínala být populární. V sobotu 18. listopadu 1939, den po nacistickém masakru studentů, vystoupila poprvé v Divadle Anduly Sedláčkové – v roli Mely v Morálce paní Dulské. Vždyť jsem z herecké rodiny. Buď to tam je, anebo ne, reagovala na výtky, že nemá žádné herecké vzdělání. Druhou rolí – v Hoších, dívkách a psech od Paula Vanderberghaá – zaujala ředitele Zemského divadla v Brně Václava Jiříkovského, který ji v březnu 1940 angažoval.

    V dobách největší slávy - v Zemském divadle Brno - v roli Alžběty z Valois v Schillerově Donu Carlosovi. FOTO archív A. Orošnjaka

    V roli Alžběty z Valois v Schillerově Donu Carlosovi (Zemské divadlo Brno). FOTO archív A. Orošnjaka

    V Brně vystupovala – většinou v tandemu s Danou Medřickou – až do uzavření divadla v září 1941 nacisty. Vrátila se do Prahy a až do konce II. světové války příležitostně hostovala v Národním divadle, kde se věnovala především recitaci v komponovaných pořadech.

    S loutkou Hurvínka. FOTO archiv Alexandra Orošnjaka

    S loutkou Hurvínka (60. léta). FOTO archiv Alexandra Orošnjaka

    Po komunistickém převratu v roce 1948 emigrovala společně s manželem (advokát) a tříletým synem Karlem do Švýcarska a později odešli – přes Austrálii – do USA. Od konce 50. let pracovala dvacet čtyři let ve Washingtonu jako hlasatelka československého vysílání Hlasu Ameriky. Když odešla do penze, odstěhovala se se svým druhým manželem Janem Kocourkem, který byl ředitelem československé sekce Hlasu Ameriky, na Floridu. Tam v neděli v ranních hodinách, takřka zapomenuta, po krátké hospitalizaci v nemocnici zemřela.

    • Autor:
    • Publikováno: 14. srpna 2016

    Komentáře k článku: Zemřela Libuše Rogozová-Kocourková

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,