Divadelní noviny Aktuální vydání 18/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

18/2024

ročník 33
29. 10. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Zemřela Luba Skořepová

    FOTO ALENA HRBKOVÁ

    Luba Skořepová

    21. 9. 1923 Náchod – 23. 12. 2016 Praha

    Herečka, spisovatelka, dlouholetá členka činohry Národního divadla v Praze.

    Její otec byl uznávaným majitelem pily. Její původní křestní jméno, které jí dali rodiče je Libuše, ale i oni jí přezdívali zkráceným Lubo či Ljubo. Své dětství trávila u babičky v Podkrkonoší, kde v přírodě začínala její první divadelní představení, která hrála sama sobě a „němému“ okolnímu světu. V náchodské taneční škole se věnovala tanci a získala zde osvědčení, že tanec může sama učit.

    V náchodské taneční škole se věnovala výrazovému tanci (labanovským technikám) a získala zde osvědčení, že tanec může sama učit. FOTO archiv

    Svými rodiči byla přísně vedena. Přáli si, aby šla studovat medicínu. Jí však lákalo herectví. Nakonec rodiče přislíbili, že pokud odmaturuje s vyznamenáním, dovolí jí odejít do Prahy na konzervatoř. Opravdu s vyznamenáním odmaturovala a rodičům nezbylo nic jiného, než dodržet daný slib.

    V letech 1942–1944 vystudovala herectví na Pražské konzervatoři. V roce 1945 dostala své první angažmá v souboru J. Honzla ve Studiu Národního divadla. Sem ji přivedl její kamarád Josef Pehr (1919 – 1986), který byl také hercem a navíc i loutkářem. Seznámili se v těžkých časech okupace a po osvobození se vzali.

    V roli Doni Beaty v komedii Opatřete si dvojníka (Studio ND). FOTO archiv ND

    Na jevišti ND se poprvé objevila už v roce 1945 v inscenaci Vančurovy hry Učitel a žák. Po zániku Studia ND se v roce 1948 stala členkou činohry Národního divadla, kde ztvárnila za 66 let svého působení na 140 rolí.  Byla často obsazována režiséry Honzlem, Nedbalem, Laurinem, Schromem, Potužilem i jinými. Kolegyní, kamarádkou a učitelkou jí byla Zdenička Baldová. Své poslední představení na prknech Národního divadla odehrála 18. června 2014 při derniéře Gogolovy hry Revizor.

    Civilní snímek z 60. let. FOTO archiv

    Kromě Národního divadla hostovala v řadě dalších pražských divadlech – především v Divadle v Řeznické a v Městských divadelch pražských, ale také v Ypsilonce a dalších. V Divadle v Řeznické šestnáct let s úspěchem uváděla ženský „trojobraz“ Mydlibaba a ty druhé. Na stejném jevišti uvedla monodrama Pomluva, přibližující život francouzské královny Marie Antoinetty. Další monodrama César a Drana uváděla sedm let na komorní scéně v Městských divadlech pražských. Hrála i v divadlech Metro a U Valšů. Ještě před dvěma lety měla představení ve třech divadlech.

    V seriálu Arabela se vrací (1993). FOTO archiv

    Své herecké nadání uplatnila i v rozhlase, televizi a filmu, byť většinou ve vedlejších rolích. Největší stopu zanechala v televizních seriálech – byla služkou v legendárních Sňatcích z rozumu (1968), Arankou v Chalupářích (1977), paní Plecitou z Náměstíčku (2004), Návsi (2005), Příkopech (2006), Cukrárna (2009) ad. Napsala osm knih o přírodě, divadlu a hercích, astrologii, magii. Napsala dokonce i divadelní hru Kam jste ukryla svá křídla, paní Marie (o Marii Hübnerové). Do posledních let byla nesmírně činorodá. Zajímala se o zahradnictví, léčitelství, sbírala léčivé byliny…

    Mydlibaba a ty druhé. FOTO archiv

    Jejím prvním manželem byl herec Josef Pehr, druhým spisovatel Pavel Hanuš (1928–1991). Bohužel těžký úraz  z padesátých let, kdy havaroval nákladní vůz s herci ND, ona byla těhotná a potratila, jí nedovolil mít vlastní děti.

    Ocenění: 1966 zasloužilá členka ND / 1988 zasloužilá umělkyně / 2010 Cena FOREVER YOUNG, Městské divadlo Most / 2014 Cena mimořádného šarmu, Český rozhlas.

    FOTO ALENA HRBKOVÁ

    V Divadelních novinách 15/2008 s ní vyšel velký rozhovor Teď už říkám jenom pravdu. V něm o herectví řekla: Herectví je dar od sudiček, s kterým je třeba pečlivě nakládat a rozvíjet ho. A to je dřina. Dnes už bohužel málokdo stojí o to, aby měl v sobě »úplného herce«, tedy aby uměl všechno, od komedií a veseloher, přes tragikomedie, po vážná dramata a tragédie. Přesně to odpovídá jejímu přístupu k divadlu i šíři jejích rolí.

    Smutnou zprávu přinesla její přítelkyně Helena Váňová, zprávu Divadelním novinám potvrdil mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

    • Autor:
    • Publikováno: 23. prosince 2016

    Komentáře k článku: Zemřela Luba Skořepová

    1. DN

      Avatar

      Poslední rozloučení
      se uskuteční v úterý 3. ledna v 11 hodin ve foyer Národního divadla,

      27.12.2016 (16.20), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,