Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

    Zemřela Ľubica Rybárska

    Foto archiv SND

    Ľubica Rybárska

    13. 7. 1958 Martin, Československo – 14. 5. 2024 Bratislava, Slovensko

    Slovenská operní zpěvačka (soprán) a hudební pedagožka, emeritní sólistka Opery Slovenského národního divadla (SND) v Bratislavě.

    V roce 1979 ukončila žilinskou Konzervatoř jako nejlepší absolventka v pěvecké třídě prof. Ľuby Šestákové. Poté nastoupila na HF-VŠMU v Bratislavě na katedru operního a koncertního zpěvu do třídy prof. Viktorie Stracenské, kterou absolvovala v roce 1983.

    Už během vysokoškolského studia debutovala na jevišti SND v Bratislavě v roli Katreny v Suchoňově opeře Krútňava (28. března 1983). Po ukončení studií na VŠMU byla přijata do angažmá v SND jako sólistka Opery. Zpívala tam náročné postavy v operách G. Verdiho Maškarní bál (Amélie), Simone Boccanegra (Amélie) či Kníže Igor (Jaroslavna) od A. P. Borodina. S těmito inscenacemi se účastnila i několika úspěšných zahraničních zájezdů se souborem Opery SND do bývalého SSSR, do Švýcarska, Německa, Rakouska, Španělska, Číny, Anglie a Maďarska.

    Foto archiv SND

    Mezinárodní kariéru začala v roce 1988, kdy se stala vítězkou prestižní světové operní soutěže Luciana Pavarottiho ve Philadelphii v USA. Na jejím základě byla v listopadu 1988 pozvaná philadelphskou operní společností na hostování v titulní roli ve Dvořákově Rusalce. V dubnu 1989 účinkovala po boku Luciana Pavarottiho v titulní postavě Verdiho opery Luisa Miller pod dirigentským vedením Antona Guadagna. Ještě téhož roku se představila v Opernhausu v Curychu ve Verdiho Maškarním plese pod dirigentským vedením Ralfa Weikerta a ve Frankfurtu, kde spolupracovala s dirigentem Olegem Caetanim.

    Foto archiv SND

    V roli Amélie z Verdiho Maškarního plesu se prezentovala i v SND v rámci gala představení s Petrem Dvorským. Ve Stuttgartské opeře se opět uvedla jako Amélie (dirigent Luis Antonio García Navarro). V červenci a v září 1999 koncertně zpívala na Oregon Bach festivalu v Eugenu v USA Marinu ve Dvořákově Dimitriji. Stejnou postavu poté zpívala ve Stuttgartu a Frankfurtu. V dubnu 1992 hostovala v pařížské Opera de Bastille opět jako Amélie po boku Luciana Pavarottiho a pod taktovkou Myung-whun Chunga, tehdejšího jejího šéfdirigenta. Počet jejích mezinárodních účinkování je ale mnohem delší.

    S Lucianem Pavarottim. Foto archiv NMH

    V rámci letního operního festivalu Bregenzer Festspiele nastudovala a ve dvou festivalových sezonách 1993 a 1994 zpívala postavu Abigaile ve Verdiho opeře Nabucco. Následovala spolupráce s orchestrem RAI Turín účastí ve Dvořákově Stabat Mater. Ve Vlámské opeře v Antverpách zpívala sopránové sólo v Messa per Rossini. Na festivalu ve Schleswig-Holstein zpívala s Petrem Dvorským pod dirigentskou taktovkou Ondreje Lenárda. S Londýnským symfonickým orchestrem (LSO) se představila v sopránovém sólu Beethovenovy Deváté symfonie (dirigent Rafael Frühbeck de Burgos). Pod vedením dirigenta Hanse Venka zpívala v Beethovenově Misse solemnis v rámci evropského turné v Kolíně nad Rýnem, Turínu, Curychu, Basileji, Luzernu a v Konzerthausu ve Vídni. Opakovaně vystupovala v operních domech v Lucernu, Bernu, Salcburku, Paříži, Ankaře, Berlíně, Stuttgartu, Aténách, Solingenu, Madridu, Bilbao, Antverpách, Varšavě, Pekingu, Baden-Badenu, Kolíně nad Rýnem, Budapešt či Vídni.

    Byla hostem mnoha festivalů, například Schleswig-Holstein festivalu, Edinburg-festivalu, Berlin-Waldbuhne, festivalů v Bregenzu či Salcburku. V letech 1999 a 2001-2004 interpetovala na letním operním festivalu ve Splitu Verdiho Aidu. Kromě zmíněných postav zpívala ještě například Judith (v maďarštině) v Bartókově Modrovousově hradu na koncertním turné po sedmi švýcarských městech. Tyto koncerty jsou zachycené i na CD (z účinkování v Bernu a Curychu).

    Její hlas je ale zachycen v řadě dalších nahrávek. Sopránové sólo ve Verdiho Messa da Requiem nahrála pro francouzský rozhlas v rámci koncertu pro UNESCO. Stejný titul v mezinárodním obsazení (Fisichella, Baglioni, Nesterenko) vyšel na CD v SRN ve vydavatelsví Aulos. V produkci Opusu vydala – doprovázena Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu – své profilové CD s operními áriemi italských skladatelů pod dirigentským vedením Olivera Dohnányiho. Vydala i vánoční CD nazvané Búvaj dieťa krásne s varhaním doprovodem J. Malíka a sborem opery SND. V sezoně 2008/2009 zpívala v SND postavu Ľutomíry v opeře Svatopluk od Eugena Suchoně. V sezoně 2009/2010 následovala Amneris ve Verdiho opeře Aida a v sezoně 2011/2012 ztvárnila v SND Kostelničku v Janáčkově opeře Její pastorkyňa.

    V roce 2005 se svým mužem Vladimírem Gigacem. Foto Desana Dudášová /zde/

    V posledních letech se věnovala hlavně pedagogické činnosti. Na podzim 2004 začala působit na HTF-VŠMU na katedře zpěvu. V následujícím roce jí byl propůjčen titul hostující docentka a později hostující profesorka. V srpnu 2008 obhájila doktorandskou disertační práci a dosáhla umělecko-akademického titulu ArtD. V roce 2012 se habilitovala na docentku a v roce 2019 jí byl prezidentem Slovenské republiky udělen titul profesorka. /Její FB stránky najdete zde./

    Od 28. dubna 1984 byla vdaná za strojního konstruktéra Vladimíra Gigace, se kterým se seznámila během svých studií na VŠMU. Jejich syn Martin (nar. 4. října 1984) vystudoval dirigování na VŠMU a spolupracuje s více slovenskými hudebními tělesy včetně orchestru SND /více zde/.

    O jejím úmrtí informoval na svém FB její syn Martin Gigac /zde/ a na svých webových stránkách potvrdilo SND /zde/.

    /Pro iDN z více zdrojů, především z biografie na webu VŠMU – zde – připravil hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 14. května 2024

    Komentáře k článku: Zemřela Ľubica Rybárska

    1. Luděk Kovář

      Avatar

      Překlep v datu narození,
      má být „13.“, nikoliv „3.“

      16.05.2024 (13.23), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    2. DN

      Avatar

      Opraveno,
      za nepřesnost se omlouváme.

      16.05.2024 (13.31), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,