Zemřela Naďa Urbánková
30. 6. 1939 Nová Paka – 3. 2. 2023 Praha
Zpěvačka, herečka a moderátorka. Pětinásobná držitelka Zlatého slavíka (1972 – 1976), dlouholetá členka Divadla Semafor, interpretka hitů Drahý můj, Závidím, Svatební průvod ad.
Rodným jménem Naděžda Balabánová. Jejím otcem byl Emil Balabán, který pocházel z Podkarpatské Rusi. Když skončila první světová válka, vydal se do Evropy stejně jako jeho další příbuzní. Jen bratranec Ivan zamířil opačným směrem, do Petrohradu, a stal se Leninovým pobočníkem. Pak asi brzy zjistil, že z toho kouká malér, a zdrhl do Ameriky. A já často vídám v titulcích amerických filmů jméno Bob Balaban, řekla Naďa Urbánková v roce 2017 /zde/. Její otec se pak v podkrkonošské Nové Pace seznámil s její maminkou – „hezkou Češkou“, oženil se s ní a měli tři dcery. Žili ve vesničce Borovnička v okrese Trutnov. Pan učitel Valkoun, který si později vzal její sestru, učil malou Nadu na housle. Otec jí zemřel v roce 1948 na selhání srdce (ve své autobiografii píše, že ji jako malou znásilnil, přesto jej měla do konce jeho života ráda). V roce 1957 absolvovala střední zdravotní školu v Trutnově jako zdravotní sestra, ale v tomto oboru pracovala jen dva roky. Systematicky se po dokončení školy věnovala zdokonalování své pěvecké i herecké profese.
V roce 1958 hrála s ochotnickým souborem hlavní roli Alenky v Jiráskově Kolébce. Byla tak dobrá, že vyhrála Jiráskův Hronov a hned dostala nabídku z divadel v Pardubicích a Hradci Králové. Vybrala si Pardubice. V roce 1959 debutovala ve Východočeském divadle v Pardubicích. Zde vystupovala například v roli děvčete v inscenaci Vidět čas (1960) pod režijní taktovkou F. Štěpánka nebo Hanky v Příliš štědrém večeru. V Pardubicích se seznámila s o devět let starším hercem milovnických rolí Karlem Urbánkem, se kterým se brzy vzali. Urbánek dostal angažmá v pražském divadélku Paravan a Naďa odešla do Prahy s ním. Zde se záhy rozvedli, zůstali ale do konce jeho života zůstali přáteli.
V Praze krátce působila v pražské Laterně magice (inscenace Offenbachovy opery Hoffmannovy povídky, 1962). V roce 1964 ji režisér Ján Roháč angažoval do filmu Kdyby tisíc klarinetů a do pražského divadla Semafor, kde se stala výraznou osobností vrcholné semaforské éry.
U Suchého se Šlitrem se prosadila v Dobře placené procházce (teta z Liverpoolu i Vanilka) nebo hrách Tak co, pane barone; Poslední štace; Čarodějky či Smutek bláznivých panen. Pravidelně vystupovala v rámci Návštěvních dnů Šimka a Grossmanna; Jiří Grossmann pro ni napsal texty k jejím hitům Drahý můj a Závidím. Ve scénkách působila (vedle Zuzany Burianové) jako světlovlasý protipól Miluše Voborníkové. Součástí jejího image byly velké, výrazné brýle.
Od roku 1969 byla členkou (rovněž semaforské) kapely Country Beat Jiřího Brabce. V roce 1972 zvítězila ve čtenářské anketě časopisu Mladý svět Zlatý slavík, kde setrvala pět let. S Country Beatem absolvovala řadu zájezdů do zahraničí, mimo jiné též do Nashville v Tennessee, metropole country music v USA. V pozdějších letech spolupracovala s orchestrem Václava Hybše, působila v pražském Hudebním divadle v Karlíně, odkud se nakrátko vrátila k Jiřímu Brabcovi.
https://youtu.be/lXWdsvLQyoc
Jako herečka se objevila v oscarových Ostře sledovaných vlacích Jiřího Menzela i v dalším jeho filmu na Hrabalovy motivy – ve Skřiváncích na niti. Hrála i v Pensionu pro svobodné pány nebo ve Zločinu v dívčí škole, v komedii Na samotě u lesa či ve Weiglově filmu Radúz a Mahulena. /Více o jejích filmových a televizních rolích zde./
Od roku 1968 měla partnerský vztah s hercem Josefem Abrhámem (1939 – 2002). Seznámili se spolu při natáčení TV inscenace režisérky Evy Sadkové Bahno. Opustil ji v roce 1976 kvůli Libuši Šafránkové.
Jejím prvním manželem byl herec a režisér Karel Urbánek (1930 – 2021), se kterým se potkala ještě v divadle v Pardubicích. Jejich vztah zkrachoval poté, co jim umřelo dítě ještě před jeho narozením. Dalším jejím pertnerem byl televizní režisér Eduard Sedlář. Od roku 1968 měla partnerský vztah s hercem Josefem Abrhámem (1939 – 2002). Seznámili se spolu při natáčení TV inscenace režisérky Evy Sadkové Bahno. Opustil ji v roce 1976 kvůli Libuši Šafránkové.
Jejím druhým manželem se stal vysokoškolský pedagog a filmový herec Jan Nemejovský (nar. 1944), se kterým má dceru dceru Lindu, dnes zpěvačku a herečku, která vystupuje pod jménem Jana Fabiánová (Yanna Fabian). Manželství ztroskotalo po osmi letech. Dalším jejím partnerem byl hudebník Jiří Brabec (1940 – 2003). Vztah opět ztroskotal. V roce 1990 se provdala do Švýcarska za Čechošvýcara, podnikatele Josefa Havlíka (1932 – 2019) a veřejné vystupování na čas zcela opustila. V roce 1993 se vrátili do vlasti a začali podnikat podnikat v sanatoriu U sv. Anny společnosti Medissa v Protivíně. Po velkých problémech v osobním životě a rozpadu tohoto vztahu (rozvedli se v říjnu 2002 /zde/), po krachu v podnikání (2001 /zde/) a nezdarech v politice (v roce 2001 byla mezi jednadvaceti protivínskými zastupiteli reprezentantkou KDU-ČSL /zde/) se v roce 2004 vrátila zpět ke zpěvu a veřejnému vystupování. V roce 2007 navázala spolupráci se skupinou Bokomara, žila v Želivi na Vysočině a moderovala pořad Písničky pro Vysočinu na Českém rozhlase Region.
O svém životě a životních traumatech napsala (spolu s publicistou Dušanem Spáčilem) a v roce 2011 v nakladatelství Bondy vydala autobiografii A příště lépe.
Poslední léta strávila v konventu opatství Želiv nedaleko Humpolce. Pomocnou ruku jí podal opat tamního premonstrátského kláštera Ignác Kramár.
Zemřela na komplikace spojené s dlouhodobou rakovinou a prodělaným onemocněním covid-19. Na konci ledna byla převezena z nemocnice v Pelhřimově do Prahy, kde umřela. O její smrti dnes veřejnost informovala její dcera Jana Fabiánová: S nekonečnou bolestí v srdci s vámi musím sdílet tu nejsmutnější zprávu. Moje milovaná maminka, zpěvačka, herečka a pětinásobná Zlatá Slavice, paní Naďa Urbánková, zemřela včera večer 3. 2. 2023 ve věku 83 let na komplikace spojené s rakovinou a nedávno prodělaným onemocněním covid-19. Zemřela ve spánku, bez bolestí. Jménem celé naší rodiny děkuji za soucit a prosím o možnost vyrovnat se s touto zdrcující zprávou v soukromí. Děkuji Ti za všechno, maminko moje. Miluji Tě napořád. Tvoje Jana, napsala na sociální síť /zde/.
/Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/
Komentáře k článku: Zemřela Naďa Urbánková
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)
DN
Rodinný pohřeb
se uskuteční v pátek 10. února ve 13 hodin v kostele Narození Panny Marie v areálu kláštera v Želivě. Po církevním obřadu bude Naďa Urbánková uložena do rodinného hrobu.
Pro veřejnost a širší přátele se bude konat zádušní mše ve středu 15.2. od 18 h v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie v areálu Strahovského kláštera v Praze.
Dcera Nadi Urbánkové Jana Fabiánová k tomu na svém FB profilu včera uvedla:
Vážení přátelé,
vzhledem k tomu, jak obrovská vlna lásky se zvedla, vnímám, že je potřeba udělat dvě rozloučení s mou milovanou maminkou. První obřad bude pouze pro rodinu a nejbližší u nás doma v Želivě.
Druhý smuteční vzpomínkový obřad, na který jste všichni srdečně zváni, se koná ve středu 15.2. v 18h v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie v areálu Strahovského kláštera v Praze. Bazilika bude otevřena od 17h. Mše Svatá začíná v 18h.
PS: V Bazilice je prý velká zima, tak se dobře oblečte.
09.02.2023 (17.12), Trvalý odkaz komentáře,
,