Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Zemřela Nora Cífková – Novotná

    Ve své poslední roli ve filmu 13. revír (r. Martin Frič, 1946). FOTO ardchiv

    Nora Cífková – Novotná

    21. 2. 1920, Praha – 25. 1. 2017 Gisborne, Austrálie

    Filmová a divadelní herečka, známá rolí komtesy Hortensie v Čápově filmu Babička (1940), kdysi též členka Nového divadla Oldřicha Nového.

    Narodila se do aristokratické rodiny barona Cifky. Studovala na nižším gymnáziu v pražské Dušní ulici. K divadlu ji přivedl rodinný přítel, dramatik a kritik Jaroslav Hilbert. Ač se na jeho popud měla stát hereckou elévkou pražského Národního divadla, dala přednost studiu na Státní konzervatoři v Praze u profesorů Jiřího Plachého a Anny Iblové. Po třech letech – v roce 1938 – studia opustila a rozhodla se věnovat profesionální herecké dráze. Začínala v Novém divadle Oldřicha Nového (1938 – 1939). Pokračovala v Divadle Anny Sedláčkové (1939 – 1942) a konec války strávila v Intimním divadle v Umělecké besedě na Malé Straně (1942 – 1945). Kromě toho se za okupace věnovala zájezdové činnosti (účastnila se mj. též zájezdu do polských měst Breslau a Kattowitz, kde s dalšími herci vystupovala pro české totálně nasazené dělníky) a účastnila se i dalšího veřejného kulturního života (Reprezentační večer filmových umělců).

    Reklamní herecká fotografie z 40. let. FOTO archiv

    Její herectví charakterizoval citově založený plachý projev, křehký zjev a kultivovanost v gestech. Některými kritiky byly její jemné a introvertní výkony označovány jako nevýrazné. Na českých jevištích se objevila v inscenacích Zaplaťte, slečno, Zlaté mládí, Hadrián z Římsů, Pán se šedivými skráněmi a dalších.

    Kromě toho byla častým hostem pražského rozhlasu, kde se uplatňovala v různých dramatizacích klasických předloh (Babička v režii Bohuše Hradila aj.), publicistických pořadech (často po boku Karla Högera) a recitacích poezie.

    Komtesa Hortensie v přepisu románu Boženy Němcové Babička režiséra Františka Čápa (1940). FOTO archiv

    Souběžně s divadelní kariérou začala na rozhraní 30. a 40. let rozvíjet i svou filmovou hereckou dráhu. V osmnácti letech debutovala jako septimánka v komedii Jarka a Věra (1938) režiséra Václava Binovce s Ladislavem Peškem a Evou Gerovou v titulních rolích. O rok později, na samém konci 30. let, pokračovala menšími rolemi jako chovanka kláštera v dalším Binovcově snímku, melodramatu Lízina štastí (1939) se Zdenkou Sulanovou a jako mladá návštěvnice na dobročinné slavnosti v melodramatu Jana Svitáka Stdce z celofánu (1939). Ve čtyřícátých letech dostala výraznější úlohou coby Klára, kolegyně Jiřího Sutnara (Svatopluk Beneš) ze studií filozofie v melodramatu Minulost Jany Kosinové (1940) J. A. Holmana. Týž rok vytvořila svou největší a u diváků nejznámější roli melancholické komtesy Hortensie v přepisu románu Boženy Němcové Babička (1940) režiséra Františka Čápa. Po tomto filmu se však až do konce války na filmová plátna nevrátila (její matka byla za odbojovou činnost deportována do koncentračního tábora, kde byla popravena).

    13. revír (1946). FOTO archiv

    K filmu se vrátila rolí snoubenky MUDr. Karla Chrudimského (Vilém Pfeiffer) Hlavsové v detektivce 13. revír Martina Friče (1946). Film byl roztočen ještě za okupace J. A. Holmanem s Lídou Baarovou, po válce jej dokončil režisér Frič s Danou Medřickou místo Baarové.

    Touto rolí však Cífková definitivně ukončila svou filmovou i divadelní hereckou dráhu. Ještě roku 1946 odešla do Velké Británie, kde se vyučila, poprvé vdala a pracovala jako kosmetička v salónu Elizabeth Arden. V roce 1950 se vrátila kvůli těžké nemoci svého otce zpět do Československa a československé úřady jí nedovolily návrat do Anglie. Na dálku se rozvedla a v Praze se provdala za Vladimíra Novotného. Měli dva syny, Tomáše a Jana. Po sovětské okupaci v roce 1968 všichni emigrovali do Austrálie, kde se usadili. Ona pak poklidně žila se svou rodinou jako Věra Cífková – Novotny ve městě Gisborne u Melbourne. K umělecké práci se už nevrátila.

    Po roce 1989 několikrát navštívila rodné Čechy, naposledy roku 2006. Stále se těšila z dobrého zdraví a nepřestávala se zajímat o dění v rodné zemi.

    Její smrt oznámil publicista Ondřej Suchý na svém facebooku: Na základě přání rodiny Novotných z Austrálie Vám sděluji smutnou zprávu, že dnes v odpoledních hodinách (našeho času) zemřela po krátké nemoci paní Nora Cífková – Novotná.

    /Biografické údaje jsme čerpali z CSFD: zde/

    • Autor:
    • Publikováno: 25. ledna 2017

    Komentáře k článku: Zemřela Nora Cífková – Novotná

    1. Zdeňka Mytníková

      Avatar

      Na spodní fotce
      není komtesa Hortenzie, ale kněžna Vilemína Zaháňská v podání Jarmily Glázrové.

      26.01.2017 (11.10), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    2. DN

      Avatar

      Omlouváme se
      Snímek jsme vyměnili a nyní je již (snad) vše v pořádku.
      Vladimír Hulec, editor

      26.01.2017 (11.33), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,