Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy
Zemřela Olivia Newton-John
26. 9. 1948 Cambridge, Velká Británie – 8. 8. 2022 Santa Ynez Valley, Kalifornie, USA
Britsko-australská zpěvačka country a populární hudby, skladatelka a herečka, držitelka devíti cen Grammy (/zde/ – z toho čtyřikrát „Artist of the Year“: /zde/). Natočila několik – převážně hudebních – filmů. Její nejznámější rolí je postava Sandy ve filmové verzi muzikálu Pomáda/Grease (1978).
Narodila se sice v Cambridge ve Velké Británii, přesto se považovala za Australanku, kde se svými rodiči a sourozenci rodinou vyrůstala. Je nejmladší ze třech dětí; bratr Hugh je lékařem a sestra Rona (provdaná za Jeffa Conawaye) herečkou. Matka byla nejstarší dcerou Maxe Borna, německého nositele Nobelovy ceny za fyziku, který uprchl v roce 1930 před pronásledováním se svou ženou z Německa. Otec byl důstojníkem tajné služby MI5. V roce 1954 se rodina přestěhovala do Melbourne, kde otec získal místo přednosty na Ormond College Univerzity v Melbourne.
V roce 1962 založila v Austrálii dívčí skupinu Sol Four a o tři roky později odjela do Anglie, kde působila s – též australskou – zpěvačkou Pat Caroll. Ta se ale po čase vrátila domů, a tak Olivia zůstala v Anglii sama a zahájila sólovou hudební dráhu na poli pop-music. Jejím prvním singlem byla v roce 1966 píseň Till You Say You’ll Be Mine, která však neměla velký ohlas. Stala se proto členkou skupiny Toomorrow, se kterou začátkem sedmdesátých let uspěla písněmi If Not For You (1971, od Boba Dylana), I Honestly Love You (1974, 1. místo v amer. hitp., cena Grammy). Časopisem Record Mirror byla dvakrát vyhlášena nejlepší britskou zpěvačkou, často vystupovala ve víkendových televizních pořadech zpěváka Cliffa Richarda a účinkovala s ním také v televizním filmu The Case. V roce 1973 vydala album s písní Let Me Be There, která se probojovala do americké Top 10 hned v několika kategoriích, a Olivie získala cenu Grammy pro nejlepší zpěvačku country. Stejnojmenné album pak na dva týdny obsadilo první příčku v žebříčku alb country hudby. Od té doby se od popu odklonila ke country, opustila Velkou Británii a přestěhovala se do USA. Mezi její další úspěšné písně bodující v americkém žebříčku patří Magic z roku 1980 a Physical z roku 1981.
Svou filmovou kariéru začala roku 1965 muzikálovou komedií Funny Things Happen Down Under. Stěžejní filmovou rolí ale pro ni byla až Sandy v muzikálu Pomáda / Grease (1978), kde si po boku Johna Travolty zahrála australskou středoškolačku a získala nominaci na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herečka v muzikálu. Tvůrci filmu se tehdy přizpůsobili jejímu australskému přízvuku změnou původně divadelní postavy z rodilé Američanky Sandy Dumbrowski na filmovou Sandy Olsson, Australanku na prázdninách.
Soundtrack filmu (zde) měl také velký úspěch, hned tři písně se umístily v Top 5 singlů v USA – You’re the One That I Want (1.) s Johnem Travoltou, Hopelessly Devoted To You (3.) a Summer Nights (5.).
Po nevídaném úspěchu tohoto snímku vystoupila ještě v hudební pohádce Xanadu (1980) a v komedii Dva podobní/Nebeský pár (1983), kde se opět setkala s Johnem Travoltou.
V roce 1981 vydala své nejúspěšnější studiové album, dvakrát platinové Physical. Titulní píseň se plných deset týdnů držela na vrcholu žebříčku Billboard Hot 100, a překonala tak rekord, který do té doby držela píseň Debby Booneové You Light Up My Life. Píseň se dokonce umístila (jako jediná píseň Olivie Newton-John) na žebříčku R&B singlů (č. 28) a alb (č. 32). Album doprovázely ještě další dva singly – Make A Move On Me a Landslide. Video, ve kterém cvičí Olivia Newton John aerobik na sugestivní melodii a rytmus titulní písně alba učinilo z písně „hymnu“ tohoto sportu (a čelenka se stala módním doplňkem i mimo tělocvičnu). Newton-John se tak stala průkopnicí rodícího se hudebního videoprůmyslu. Natočila videoalbum obsahující všechny písně z hudebního alba a ještě tři starší hity. Videoalbum jí přineslo čtvrtou cenu Grammy a televizní stanice ABC jej odvysílala pod názvem Let’s Get Physical.
Od osmdesátých let se ale zaměřila spíše na divadlo a muzikály na Broadwayi a na svou pěveckou kariéru. Jejím posledním filmovým snímkem byl Krokodýl Dundee rytířem režiséra Deana Murphyho (2020). /Více o jejích filmových aktivitách zde./ Byla držitelkou několika cen Grammy.
V roce 2018 vydala paměti nazvané Don’t Stop Believin’. /Více o jejím životě a kariéře zde./
Zemřela na rakovinu prsu, s níž se potýkala od roku 1992, což jí znemožňovalo více vystupovat a hrát. Nemoc se jí vrátila v roce 2013 a 2017. Zajímala se o charitu, v Austrálii založila výzkumné onkologické zařízení. Za své veřejně prospěšné aktivity obdržela v roce 2020 Řád britského impéria a s ním spojený titul dámy.
O jejím úmrtí informoval její manžel. Dáma Olivia Newton-John zemřela dnes ráno v poklidu na svém ranči v jižní Kalifornii, obklopena rodinou a přáteli, píše se v jeho příspěvku z 8. srpna na Instagramu.
Její filmový partner John Travolta reagoval slovy (zde): My dearest Olivia, you made all of our lives so much better. Your impact was incredible. I love you so much. We will see you down the road and we will all be together again. Yours from the first moment I saw you and forever!
Your Danny, your John!
/Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/
Komentáře k článku: Zemřela Olivia Newton-John
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)
Vlastimil Štěrba
Olívia
je jedna z mých nejoblíbeněšich zpěvaček, je krásná a má krásné písničky, mám čtyři její CD a vzpomínkovou knížku Neztrácej naději. Ještě tu s námi měla aspoň dvacet roků být.
Vlastimil Štěrba
30.09.2022 (22.29), Trvalý odkaz komentáře,
,