Zemřela Sylvia Turbová
Sylvia Turbová
30. 9. 1947 Opava – 29. 7. 2015 Praha
Česko-slovenská filmová a divadelní herečka.
Pocházela z umělecké rodiny. Jejím otcem byl slovenský operní pěvec Belo Turba (1914-1980), matka (Češka) pracovala u divadla jako asistentka režie.
Její otec po válce působil ve Slezském národním divadle v Opavě, proto se zde narodila. Po několika letech se rodina vrátila do Bratislavy, kde pak Sylvia vyrůstala. Díky rodičům dokonale zvládla češtinu i slovenštinu. Od dětství se díky rodinnému zázemí věnovala vystupování v různých podobách, nejčastěji v recitaci. V průběhu středoškolských studií prošla křestem před filmovou kamerou a v poměrně velké roli maturantky Aji Trnkové se divákům představila ve filmu Zmluva s diablom (1967); tento komediální příběh byl premiérovým vystoupením také pro další začínající slovenské herečky, objevili se v něm ale i již známí čeští herci.
Po jedenáctiletce nastoupila na bratislavskou VŠMU, kterou absolvovala v roce 1971. Ještě za studií dostala další významnou příležitost před kamerou a ve francouzsko-československém filmu Muž, který lže (1968) byl jejím partnerem slavný francouzský herec Jean-Louis Trintignant. Další velké role získala v českém filmu Nahota (1970) a ve slovenské tragikomedii Naši pred bránami (1970). Po studiu strávila první krátké profesionální angažmá ve Státním divadle v Košicích (1971-1972).
V roce 1972 byla Sylvia (respektive Sylva) angažována do činohry Národního divadla v Praze, kde působila více než čtvrt století. Ačkoliv disponovala atraktivním zevnějškem, od počátků své herecké dráhy se snažila o hlubokou psychologickou analýzu hraných postav. Díky tomu se vyhnula rolím naivních dívek a milovnic a byla obsazována do postav energických žen s často složitým charakterem, výjimečně hrála i komediální úlohy. Na jevišti Národního divadla debutovala v Ostrovského hře Bouře. V přehledu jejích rolí dominují klasické texty (Vojna a mír, Tvrdohlavá žena, Měšťáci, Strakonický dudák), uplatnění ale našla i v hrách 20. století (Ohlédni se v hněvu, Kočičí hra).
Hostovala i na jiných scénách, například ve Státním divadle v Ostravě. Vracela se také k recitaci a účinkovala v pásmech Klubu slovenské kultury v Praze. Rolí na jevišti Národního divadla výrazně ubylo koncem osmdesátých let a naposledy vystoupila v Roku na vsi v sezóně 1992-1993. Od té doby již nedostala žádnou další příležitost, ve svazku Národního divadla však setrvala až do roku 1998.
Filmové role byly ve srovnání s její jevištní činností téměř protichůdné. Zatímco v divadle ztvárňovala složité psychologické postavy, filmaři ji obsazovali do rolí atraktivních dívek a žen s nezřídka povrchním naturelem. Z jejích filmových rolí stojí za pozornost hlavní role kriminalistky Marty Hroncové ve slovenském filmu Šepkajúci fantóm (1975). Vystupovala i v televizi, častěji na Slovensku. Ve třídílném televizním filmu Nepokojná láska (1975) měla velkou roli zemědělské inženýrky Márii. Úspěch tohoto slovenského televizního počinu si o čtyři roky později vyžádal natočení dalších dvou dílů. Hrála nejen v televizních filmech, ale i v seriálech. Pro televizi byly také pořízeny záznamy některých divadelních představení Národního divadla, v nichž hrála.
K filmu se vrátila na přelomu 70. a 80. let; v jinak značně tendenčním titulu Požáry a spáleniště (1980) ztvárnila postavu bohaté a nepříliš morální měšťácké dcerky. Podobnou příležitost v roli atraktivní manželky jednoho z hlavních hrdinů hrála v melancholickém rodinném příběhu Kosenie jastrabej lúky (1981). Plně negativní rozměr měla pak její postava nacistické dozorkyně v Herzově válečném dramatu Zastihla mě noc (1985). Následovaly již jen obsahově méně výrazné role maminek ve filmech Fontána pre Zuzanu (1985) a Můj přítel D’Artagnan (1989). Těmito tituly se její filmografie uzavřela, příležitostně se objevovala jen v televizi, naposledy v dramaticky laděném filmu Svědek (2002).
Vedle aktivního herectví i dabvovala řadu filmů i seriálů včetně telenovel. Patřila k zakládajícím členům Herecké asociace.
Zemřela po vážné nemoci.
Komentáře k článku: Zemřela Sylvia Turbová
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)
Olga Dodekova
Zbohom zlata Sylvia!
Je mi velmi louto, ze sme sa uz nestretli pocas tvojho zivota. Mam pekne spomienky na nase prve stretnutie v Prahe (bolo to v na zaciatku 80-tych rokov. Ja Slovenka v Prahe a ty tiez. V tom case som nechapala, co nas spajalo – samozrejme dnes to viem – samota a tuzba nieco dosiahnut v nasich zivotoch.
Dakujem ti za tvoje priatelstvo, draha Sylvia. Myslim na teba s laskou a uctou,
Olga.
Naschledanou…
08.02.2017 (17.16), Trvalý odkaz komentáře,
,