Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

    Dům č. 5 ve Štítného ulici v Praze 3, kde dnes sídlí Žižkovské divadlo Járy Cimrmana, byl postaven roku 1875. Původně hostinec s velkým tanečním sálem se na konci 19. století proměnil v kapli zasvěcenou Panně Marii. Na počátku 20. století byl dům vyvýšen, v patře sídlilo gymnázium, následně pak obchodní škola. Roku 1919 došlo k zrušení kaple a architekt Jindřich Motejl prostor přetvořil v kulturní zařízení nazvané Masarykova síň, v roce 1927 architektem Josefem Herinkem lépe uzpůsobené pro konání divadelních představení. V roce 1960 bylo divadlo v havarijním stavu uzavřeno a pod názvem Žižkovské divadlo znovu otevřeno až roku 1977. V roce 1992 zde začíná hrát Divadlo Járy Cimrmana, od roku 1993 pak objekt divadla nese svůj současný název.

    Většinu prostor domu, nazývaného dnes Masarykův a drženého ve vlastnictví státu, využívá základní umělecká škola. Divadlo sídlí pouze v přízemí Masarykova domu a jedná se o klasickou stagionu. Jsme de facto státní zaměstnanci, kteří objekt divadla spravují a pronajímají druhým subjektům, říká šéf provozu Petr Beleš. Vedle Divadla Járy Cimrmana tak zde svoje produkce uvádí kupříkladu Divadlo Aqualung nebo soubor 3D Company. Pronájem se platí buď odvodem určitého procenta z tržeb, nebo fixní částkou, která je však pro divadla s nejistou návštěvností poměrně riziková.

    Na otázku, proč úspěšné Divadlo Járy Cimrmana nefunguje jako soukromý subjekt, Beleš odpovídá: Fenomén Járy Cimrmana je úzce propojen s hereckými osobnostmi, které divadlo založily. Až odejdou, divadlo jednoduše zanikne. Proto nemá smysl zakládat soukromou společnost, která by měla fungovat na bázi určitého dlouhodobějšího rozvoje.

    Po roce 2001 došlo k rekonstrukci hlediště – diváci, jichž se do divadla vejde až 230, tak mají kupříkladu k dispozici komfortnější sedadla. V prostorech balkonů pak byla vybudována zkušebna, která se také používá ke komornějším divadelním produkcím.

    Zázemí pro účinkující FOTO JARO DUFEK

    Kulisárna FOTO JARO DUFEK

    Zvukařská a osvětlovací kabina FOTO JARO DUFEK


    Komentáře k článku: Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,