Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Názory – Glosy

    Zločinu rušení náboženství…

    … dopustí se, kdo řečmi, činy, v dílech tiskových nebo rozšiřovaných spisech Bohu se rouhá; kdo provozování náboženství ve státě jsoucího ruší nebo kdo nakládaje zle způsobem zneuctívajícím s nářadím k bohoslužbě zasvěceným nebo jinak činy, řečmi, v dílech tiskových nebo rozšiřovaných spisech náboženství veřejně opovržení prokazuje. Takové opovržení prokázali i divadelníci při uvedení inscenací Prokletí a Naše násilí, vaše násilí. Naštěstí však již neplatí císařský patent z roku 1852 a rušiti náboženství není zločinem. Kardinál Duka a advokát Ronald Němec to vědí, a nemajíce po ruce bič trestní justice, zkoušejí uspět s civilní žalobou. Svůj nárok opírají patrně o dva případy z osmdesátých let minulého století, kdy rakouské a britské orgány shledaly v obscénním díle hanobení náboženství, na základě podobných obstarožních předpisů udělily trest a Evropský soud pro lidská práva se státní moci zastal. Jenomže čas jednak tato rozhodnutí překonal, jednak ESLP pouze připustil, že trestnost hanobení náboženství je za určitých okolností přípustná, nikoli že musí být stíhaná.

    Jaroslav Václav Duka, jenž v řízení vystupuje pod svým církevním jménem, se snaží podat věc jako konflikt svobody projevu se svobodou vyznání. Připomeňme však panu kardinálovi, že svoboda projevu zahrnuje i projevy, které šokují, urážejí nebo znepokojují část obyvatelstva, včetně obscenity (ta je z dobrých důvodů omezena jenom ve vysílání, kterému jsme vystaveni – na rozdíl od divadla – i bez vlastní volby). Sám přitom představení ani neviděl, těžko tedy říct, jak jej mohlo urazit. V žalobě pak nerozlišuje mezi skutkovými tvrzeními (podává jako fakt, že Kristus znásilňoval muslimku) a hodnoticím úsudkem (umělecké dílo jako legitimní prostředek, třeba i urážlivé kritiky církve), veřejně pak láteří divadelníkům a označuje je za neomarxistickou sebranku.

    Městský soud v Brně žalobu správně zamítl. Nemá totiž ve skutečnosti žádný právní základ – je pouze dokladem selhání dvou intelektuálů, kteří snad ani netuší, že se stávají užitečnými nástroji (kardinálovým slovníkem) neofašistické sebranky „slušných lidí“, jejichž výtržnická intervence v představení je jedinou protiprávní událostí v celé této smutné kauze.

    Autor je advokát


    Komentáře k článku: Zločinu rušení náboženství…

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,