ZUŠ jsou online, ZUŠ Open bude na podzim
Celostátní happening základních uměleckých škol ve veřejném prostoru ZUŠ Open připravuje již po čtvrté Nadační fond Magdaleny Kožené, jehož cílem je upozornit na zcela jedinečný systém uměleckého vzdělávání, kterým se odlišujeme od ostatních zemí ve světě. Současná situace zásadním způsobem ovlivnila průběh letošního ročníku.
Velké společné projekty škol budou realizovány postupně dle časových možností i situace a posunou se až do podzimních měsíců. Pokud tomu situace dovolí, pozvou také základní umělecké školy v rámci ZUŠ Open veřejnost na řadu menších projektů, absolventská vystoupení žáků a závěrečné představení kdykoli během podzimu oproti plánovanému pětidennímu termínu v květnu. Věříme, že akce ZUŠ Open, kdy za normálních okolností uměním ožívají ulice, parky, náměstí, zámky či kostely, budou navzdory jinému termínu i podobě prvními nositeli radosti z umění a dobré nálady, říká hlavní koordinátorka projektu Irena Pohl Houkalová a dodává: Umění vždy bylo prostředkem pro potěchu duše. Právě v této době ho potřebujeme všichni, včetně dětí.
Letošní slavnostní vyvrcholení ZUŠ Open měla zdobit skladba klavíristy a skladatele Tomáše Kača Modlitba pro budoucnost, kterou složil přímo pro tento projekt. Premiéru si však musela odbýt on-line. Nahráli ji stipendisté akademie MenART z řad žáků základních uměleckých škol v uplynulých týdnech doma na mobily. Tomáš Kačo pak smíchal nahrávky stipendistů ve svém domácím studiu v Los Angels. Poselství skladby je v této době více než symbolické.
Současný stav zásadně ovlivnil i základní umělecké školy, které svou výuku a komunikaci s žáky musely přesunout do online prostředí. Důkazem kreativity pedagogů i žáků jsou skvělá videa, prezentující jednak samotný proces výuky na dálku i důležitost uměleckého vzdělávání jako takového. Děti, které tráví několik hodin denně domácí výukou a jsou izolováni od svých vrstevníků, se prostřednictvím umění mohou lépe vyrovnávat s nastalou situací. V současné situaci posílám svým žákům videa s náměty k tvorbě, ale rozhodně je nenutím, aby mi posílali vytvořené práce mailem. Přeji si, aby pro ně videa byla inspirací, aby povzbudila chuť, zvědavost a elán k tvorbě, komentuje například svůj přístup Andrea Borovská, učitelka výtvarky v berounské ZUŠ.
Tento stav povede také k hlubší debatě nad řadou témat, které se týkají významu uměleckého vzdělávání. V online světě, který je rychlý a stále aktuální, dobře vynikají Soft Skills (měkké dovednosti), které základní umělecké školy bezpochyby nabízejí a které děti zúročí v dospělosti. Ať už se jedná o kreativitu, týmovou spolupráci, samostatnost a další sociální schopnosti a dovednosti i společenské zodpovědnosti. Obrovský přínos z mého pohledu vidím v samostatnosti studentů, kteří jsou najednou z ničeho nic postaveni před skutečnost, že se musejí snažit svoji píli aktivovat mnohonásobně víc, než když u nich v přímém kontaktu sedí učitel, říká ředitelka ZUŠ Vysoké Mýto Iva Vrátilová.
Pro čtvrtý ročník ZUŠ Open původně připravovalo více než 420 škol bohatý program v rámci pětidenního festivalového modelu. Silně v něm rezonovalo téma společenské zodpovědnosti. Na mnoha místech chystaly škol programy ve prospěch potřebných – představení v nemocnicích, domovech seniorů, veřejné projekty ve spolupráci s Charitou ČR apod.
ZUŠ jsou také mimořádnou sítí pro vyhledávání talentů. Nadační fond Magdaleny Kožené o mladé talenty pečuje v rámci akademie mentoringu uměleckého vzdělávání MenART, do kterého se zapojuje řada předních českých umělců. V reakci na současnou situaci byla prodloužena uzávěrka přihlášek do III. ročníku do 30. dubna 2020. Přihlášky jsou k dispozici na www.menart.cz.
///
O Nadačním fondu Magdaleny Kožené a její péči o mladé talenty jsem psali zde.
Komentáře k článku: ZUŠ jsou online, ZUŠ Open bude na podzim
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)