Divadelní noviny > Názory – Glosy
Divadla za noci
Zdá se to nedávno, ale Noc divadel se během pěti let stala přirozenou součástí pražského i mimopražského kulturního podzimu. Ukazuje se, že zájemců o divadlo je tolik, že se na všechny o jediné noci sotva dostane. A nebo že by to bylo tím, že je to zadarmo? V každém případě je to dobrá zpráva o kulturní společnosti, stejně jako masově navštěvované akce podobného typu Noc literatury, Noc muzeí, Noc kostelů či letos nově Noc sokoloven.
Na počátku stála myšlenka francouzské scénografky, performerky a učitelky herectví z Le Mans Eléanory Rossi z roku 2005. Pod názvem La Nuitée nabídla unikátní projekt, který měl propojit evropské divadelníky, oslavit evropské divadlo. Měl se ve všech divadlech odehrávat každoročně od osmi hodin v sobotu večer do osmi hodin nedělního rána na konci října či na začátku listopadu. Projekt La Nuitée zval ke spoluúčasti sedmadvacet členských zemí Evropské unie, kandidáty členství, a také „sousedy“ jako Rusko či severoafrické země.
Jak už to bývá, zatímco původní myšlenka (i spoluúčast Francie) se jaksi ztratila v prostoru, nápadu se ujalo Chorvatsko. První La Nuitée uskutečnilo 25. října 2008 v Záhřebu. Druhého ročníku se zúčastnila Francie a postupně se Noci divadel začaly pořádat i v dalších zemích. Mohou se jich účastnit jak kamenné scény, tak divadelní školy, umělci pouličního divadla, členové národních a mezinárodních divadelních sítí atd. atp. Mezinárodní charakter akce mělo posílit vystoupení umělce z jiné země EU v každém zúčastněném divadle. Respektive se tu měla představit kultura jiné země, například formou scénických čtení nových zahraničních her. Byl to jeden z mnoha nápadů.
V současné době probíhá Noc divadel v Chorvatsku, Slovensku, Bosně a Hercegovině, Černé Hoře, Slovinsku, Srbsku, Rakousku, Maďarsku, Bulharsku, Belgii a České republice. Ta se z iniciativy Institutu umění – Divadelního ústavu (IDU) do projektu zapojila v roce 2013 a od té doby se aktivita stále rozrůstá. Kromě premiér či jednorázových představení nabízí autorská čtení, workshopy, semináře, koncerty, projekce filmů, prohlídky zákulisí a nejrůznější zážitky. Právě za těmi neobvyklými diváci – často celé rodiny – rádi přicházejí. Už první zdejší Noci divadel se zúčastnilo přes osmdesát souborů z pětadvaceti českých a moravských měst a více než 40 000 návštěvníků. V dalším roce už to bylo 130 souborů a divadel a 50 000 diváků v devětadvaceti městech. Rozsahem se tím česká Noc divadel vyhoupla na první místo v Evropě. Letošní ročník se uskuteční 17. listopadu pod heslem Noc otevřených divadel a výjimečných zážitků a je věnován především česko-slovenské spolupráci. Česko-slovenská noc divadel je pro nás jednou z oslav vzájemné spolupráce. Propojenost divadelní scény obou zemí, zejména současného tance a nezávislého divadla, funguje výborně i pro generace, které ve společném státě nežily. A jsem ráda, že můžeme mezi společné akce zařadit i letošní Noc divadel, říká Martina Pecková z IDU. Do kamenných divadel nebo na divadelní události všeho druhu se letos dá vyrazit v několika desítkách měst a míst, v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Plzni, Liberci či Ostravě, ale na také v menších sídlech jako jsou Rožnov Pod Radhoštěm, Rumburk, Varnsdorf, Třeboň, Tábor, Znojmo a další.
Přesné informace naleznete na http://www.nocdivadel.cz/program/.
Komentáře k článku: Divadla za noci
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)