Zemřela Ljuba Benešová
Ljuba Benešová
4. 9. 1926 Ivanovice na Hané – 6. 9. 2018 Praha
Herečka, první žena Jiřího Adamíry.
Od dětství jevila herecké a výtvarné nadání, byla členkou Dismanova dětského rozhlasového souboru a již jako dítě vystupovala koncem třicátých let na jevišti Umělecké besedy v Praze. Po maturitě vystudovala herectví na DAMU, načež dostala nabídku z Divadla pracujících v Gottwaldově (dnešní Městské divadlo Zlín), kde působila v letech 1948-1955. Do této doby také spadá její první filmová role v ideologicky dobovém dramatu Botostroj (1954), který se natáčel právě ve Zlíně.
Po Gottwaldu, resp. Zlíně spojila od září 1955 na devět let svůj osobní i profesní život spojila s Ostravou, kam ji angažoval režisér Jiří Dalík. Na scéně Státního divadla v Ostravě (1955-1964) hrála například v Žebrácké opeře, Richardovi III. nebo Námluvách Pelopových. V Ostravě navázala také poměrně úzkou spolupráci s místním studiem Československého rozhlasu a později i s televizí. Tehdejší počátky televize se ale odehrávaly v podobě živého vysílání, což se týkalo i dramatických útvarů, takže doklady o její účasti v četných televizních dílech nejsou dochované. Nabídky filmařů odmítala, a přestože v Ostravě se jí nabízela možnost stát se regionální divadelní hvězdou, v polovině šedesátých let následovala svého manžela Jiřího Adamíru do Prahy.
V letech 1964 – 1990 byla členkou souboru Realistického divadla Zdeňka Nejedlého (dnes Švandovo divadlo). Adamíra byl v Praze angažován již o dva roky dříve, takže Benešová do Prahy soukromě (i pracovně) často zajížděla, navíc zde kdysi studovala, takže hlavní město pro ni nebylo ničím novým. Ovšem – jak sama později přiznala – z našlápnuté kariéry přední ostravské herečky se náhle stala jen jednou z mnoha. Nicméně i na scéně Realistického divadla se časem propracovala k velkým rolím, jak v klasice (Hamlet, Strýček Váňa), tak v moderním repertoáru (Smutek sluší Elektře, Don Juan). Do doby jejích pražských začátků spadá i druhá (a zároveň poslední) filmová role v psychologickém dramatu Ta třetí (1968). Širší uplatnění našla opět před mikrofonem Československého rozhlasu, kde účinkovala v řadě inscenací.
Aktivní nepřestala být ani po odchodu ze stálého angažmá počátkem devadesátých let. Pohostinsky hrála v Divadle Miriam (Hodina lásky, Růžová paní). Sama pak napsala hru Lásky sester Rottových, s níž podnikla četná zájezdová představení, a to i do krajanského zahraničí. Hrála v ní po boku Drahomíry Fialkové.
Byla také dlouholetou členkou komise pro udílení Cen Thálie. V roce 1996 obdržela od Herecké asociace cenu Senior Prix.
S manželem Jiřím Adamírou (1926-1993) žila od jejich společného angažmá v Ostravě. V Praze se ale jejich osudy rozdělily, když Adamíra navázal vztah s herečkou Hanou Maciuchovou. Z manželství Jiřího Adamíry a Ljuby Benešové pochází syn Marek Adamíra, který je lékařem a působí v pražském centru IKEM.
Zemřela po krátké nemoci. O jejím úmrtí informovala Herecká asociace.
Veřejný pohřeb se nechystá, rozloučení se uskuteční v úzkém rodinném kruhu.
/Pro i-DN z více veřejných zdrojů, především z CSFD – zde – zpracoval hul/
Komentáře k článku: Zemřela Ljuba Benešová
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)