Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy
Zemřel Bruno Ganz
22. 3. 1941 Curych, Švýcarsko – 16. 2. 2019 Wädenswil, Švýcarsko
Významný švýcarský herec. V roce 1970 založil – spolu s režisérem Peterem Steinem – divadelní společnost Berliner Schaubühne, v roce 1973 jej časopis Theater heute vyhlásil německojazyčným Hercem roku, v roce 1996 převzal od Josefa Meinrada cenu Iffland-Ring, kterou získává nejvýznamnější herec německy mluveného divadla. Jeho pravděpodobně nejvýznamnějším hereckým počinem byla titulní role ve Steinově jedenadvacetihodinové dvoudílné inscenaci Goethova Fausta v roce 2000.
Otec byl švýcarským mechanikem, matka pocházela ze severní Itálie. Pro hereckou kariéru se rozhodl už při vstupu na univerzitu. V roce 1960, v devatenácti letech, debutoval ve filmu Der Herr mit der Sschwarzen Melone (1960, The Man in the Black Derby), ale nijak zvlášť nezaujal – na průlom musel čekat řadu let. Na divadelních prknech se poprvé představil v roce 1961 a zasvětil jim téměř dvě následující dekády. V roce 1970 s Peterem Steinem založil divadelní společnost Berliner Schaubühne a dva roky na to se na salcburském festivalu představil ve světové premiéře hry Thomase Bernharda Der Ignorant und der Wahnsinnige (Hlupák a šílenec) v režii Clause Peymanna.
V roce 1973 ho časopis Theater heute vyhlásil německojazyčným Hercem roku (Schauspieler des Jahres). V roce 1991 získal cenu Hans-Reinhart-Ring, kterou uděluje Švýcarská společnost pro divadelní kulturu. V roce 1996 převzal po Josefu Meinradovi cenu Iffland-Ring, kterou vždy získává nejvýznamnější herec německy mluveného divadla.
Ještě známějším jej však učinil film. První významnějším snímkem byl film Sommergäste (Letní hosté, 1976), ve kterém naplno rozvinul svůj talent reflexivního herce s tendencemi k introspekci. Tím se odstartovala jeho filmová kariéra v Evropě i za Atlantikem, během které se mu dostalo celé řady cenných uznání. Dalším průlomem v jeho kariéře byl snímek Wima Wenderse Der Himmel über Berlin (Nebe nad Berlínem) z roku 1987, kde hrál roli anděla. Pracoval také s režiséry jako Werner Herzog, Wim Wenders, Éric Rohmer či Francis Ford Coppola. Proslul zpracováním postavy Adolfa Hitlera v historickém snímku Olivera Hirschbiegela Der Untergang (Pád Třetí říše) z roku 2004. Za tuto roli získal Evropskou filmovou cenu. V pozdějších letech hrál významné role ve filmech The Reader (Předčítač, 2008) nebo Der Baader Meinhof Komplex (2008). Oba byly nominované na Oscara. Naposledy jej mohli diváci vidět v loňském snímku The House That Jack Built (Jack staví dům) dánského režiséra Larse von Triera.
V roce 2000 získal Švýcarskou filmovou cenu, v tomtéž roce byl jmenován Rytířem umění a literatury a v roce 2001 mu připadla Berlínská filmová cena (Berliner Filmpreis). Roku 2010 získal Evropskou filmovou cenu za celoživotní dílo.
Několikrát navštívil Česko. V roce 2010 na Mezinárodním filmovém festivalu Febiofest v Praze převzal čestnou cenu Kristián. Po boku Rudolfa Hrušínského mladšího nebo Ladislava Smoljaka vystoupil v německo-československém filmu Die Wette (Sázka, 1990).
Se svojí ženou Sabine žili odděleně. Vzali se v roce 1965 a měli spolu syna Daniela (1972).
Zprávu o úmrtí oznámil dnes jeho management, příčinou byla zřejmě rakovina tlustého střeva, kterou trpěl.
/Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/
Komentáře k článku: Zemřel Bruno Ganz
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)